czwartek, 11 kwietnia 2013

Św. Rozalia patronką Parafii w Kieźlinach k/Olsztyna




Św. Rozalia żyła w Palermo (Sycylia) w latach 1130  - 1166. Pod względem duchowym był to czas rozkwitu duchowości chrześcijańskiej inspirowanej przez życie monastyczne Wschodu (Bizancjum). Dlatego życie samotne, pustelnicze (eremickie) było wyborem życia modlitwy i kontemplacji. Wyrażało ono najwyższy stopień  pobożności w owym czasie.  

Nie ma żadnej wzmianki na temat rodziny Świętej z wyjątkiem napisu znalezionego w jednej z grot: „Ja, Rozalia Sinibaldi, córka Boża, postanowiłam dla miłości Chrystusa zamieszkać tutaj”. Te relikwie świętej zostały odnalezione przez dwóch murarzy w 1624r. 

Tradycja ustna mówi, że przybyła do Palermo jako jedna z dwórek  królowej Małgorzaty, żony Gugliemo I zwanego Złym. 


Opuściła ludzkie wygody i udała się do pustelni usytuowanej na górze żyjąc w samotności i spędzając godziny na modlitwie. Jednak organizm Świętej, nie przyzwyczajony do surowego życia, nie wytrzymał pokut. W wieku ok. 35 lat pożegnała ziemię dla ojczyzny niebieskiej.

Podanie głosi, że w roku 1624  zaraza dziesiątkowała  mieszkańców Palermo. Św. Rozalia ukazała się we śnie najpierw jednej z chorej a potem myśliwemu. Temu ostatniemu wskazała miejsce, gdzie leżą jej kości i poleciła by je niesiono procesjonalnie przez miasto. Tam gdzie niesiono szczątki Świętej, chorzy powracali do zdrowia, a zaraza ustawała. Dlatego św. Rozalia była potem wzywana jako patronka, chroniąca od zarazy.

Od tamtej pory, dla upamiętnienia tego wydarzenia, w Palermo co roku odbywa się procesja. Jej celem dzisiaj są prośby o uwolnienie od zła, które dotyka ludzkość.

Kult św. Rozalii na Sycylii a przede wszystkim na Monte Pellegrino (Góra Pielgrzymów) jest bardzo żywy. W katedrze, w Palermo wybudowano ku czci Świętej osobną kaplicę. A Papież Urban VIII w roku 1630 zaliczył ją w poczet świętych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.